Frank O'hara

Frank
O'hara

1926-06-27 - 1966-07-25

Lista wierszy O autorze

 

Frank O'Hara, właśc. Francis Russell O'Hara- amerykański poeta, obok Johna Ashbery'ego czołowy twórca tzw. Szkoły nowojorskiej.
Syn irlandzkich katolików, Russella Josepha O'Hary i Katherine Broderick. Urodził się w stanie Maryland, ale dorastał w stanie Massachusetts, gdzie studiował w bostońskim New England Conservatory of Music. Później studiował także na Uniwersytecie Harvarda (gdzie poznał Johna Ashbery'ego) i University of Michigan w Ann Arbor. W latach 1944-1946 służył jako ochotnik w marynarce wojennej. W 1951 r. przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie mieszkał do końca życia. Podjął pracę kuratora wystaw w nowojorskim Museum of Modern Art. W przeprowadzce towarzyszył mu Joe LeSueur – przez najbliższe jedenaście lat pełniący w jego życiu rolę współlokatora oraz kochanka.
Pierwsze próby pisania podejmował już w trakcie studiów harwardzkich, w 1947 r. (publikacje w studenckim periodyku Harvard Advocate), jednak debiutancki tomik poezji (A City in Winter and Other Poems) opublikował dużo później, w 1952 r. Debiut ten odbił się szerokim echem w kręgach nowojorskiej bohemy artystycznej. Frank O'Hara stał się znaczącą postacią tej bohemy, przyjaźnił się m.in. z malarzami Larrym Riversem, Willemem de Kooningiem, Jacksonem Pollockiem, poetą Kennethem Kochem.
W zasadzie do końca życia O'Hara drukował wiersze w niskonakładowych pismach awangardowych i niszowych wydawnictwach; szerokiej publiczności stał się znany dopiero po przedwczesnej śmierci. Nie przywiązywał do swojej poezji żadnej wagi, wiersze (o tematyce niemal bez wyjątku autobiograficznej) pisał pospiesznie i zapisywał na luźnych kartkach papieru. Swoją twórczość traktował wyjątkowo niefrasobliwie i ocalała ona w dużej mierze dzięki zapobiegliwości jego przyjaciół.
Zginął w wieku czterdziestu lat w absurdalnym wypadku, potrącony przez plażowy samochód buggy.
W latach 70. XX wieku, po opublikowaniu wierszy zebranych, uznano go za jednego z najważniejszych amerykańskich poetów XX w. Dzięki znakomitym tłumaczeniom Piotra Sommera wywarł ogromny wpływ na współczesną poezję polską.
Był homoseksualistą.
 
 

Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję