Józef Aleksander
Gałuszka

1893-03-17 - 1939-09-06

Lista wierszy O autorze

 

Józef Gałuszka pełne nazwisko Józef Aleksander Gałuszka– polski poeta, publicysta, pisarz, redaktor "Gazety Literackiej" (w latach 1931-1934).
Jego matką była Salomea Michalska, a ojcem pracujący jako rzeźbiarz w dworku rodu Kępińskich, Aleksander Gałuszka. Józef Gałuszka studiował na wydziale filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Walczył w I wojnie światowej po stronie Austrii (w latach 1914-1918) na froncie włoskim i rosyjskim oraz w wojnie polsko-bolszewickiej. 17 września 1929 roku poślubił malarkę i literatkę Edytę Mertlik.
Popularny w czasach międzywojennych, po wojnie został niemal zapomniany. Popełnił samobójstwo 6 września 1939 roku, prawdopodobnie w obliczu tragedii narodowej. Jego grób znajduje się w Krakowie na Cmentarzu Zwierzynieckim. Stanisław Ignacy Witkiewicz namalował jego portret, a Bolesław Wallek-Walewski pisał muzykę do jego wierszy.
 
 

Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję