Zofia Bystrzycka

Zofia
Bystrzycka

1922-12-11 - 2011-01-04

Lista wierszy O autorze

 

Zofia Bystrzycka - polska powieściopisarka, korespondentka wojenna.
Wywodzi się z rodziny o ambicjach literacko-naukowych, córka inżyniera architekta - wiceprezydenta Przemyśla, siostra Przemysława Bystrzyckiego. 13 kwietnia 1940 r., dwa dni po aresztowaniu ojca przez NKWD, została przesiedlona wraz z rodziną w głąb ZSRR do Kazachstanu. Od roku 1943 w I Armii Wojska Polskiego (batalion fizylierek). Była w tym czasie była korespondentką wojenną. Następnie trafiła do Wyższej Szkoły Oficerów Polityczno-Wychowawczych w Moskwie. Wykształcenie uzupełniła w paryskiej Szkole Filmowej już jako żona Jerzego Putramenta, w czasie gdy był on ambasadorem PRL w Paryżu (1947-1950).
Po wojnie była związana z polską prasą kobiecą (przede wszystkim ze "Zwierciadłem"). Uprawiała początkowo dziennikarstwo i satyrę, około 1956 roku zajęła się prozą. Jej twórczość to ogólnie felietony (bliskie satyrze), powieści obyczajowo-psychologiczne (mające największe znaczenie), a także humoreski.
W roku 1977 za powieść psychologiczną Kontuzja otrzymała nagrodę I stopnia od Ministerstwa Kultury i Sztuki.
14 maja 2010 w Muzeum Historii Miasta Przemyśla (Oddziale Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu) otwarta została wystawa pt. "Saga rodu Bystrzyckich", na ktorej zaprezentowany został w sposób kompletny dorobek literacki Zofii Bystrzyckiej i jej brata Przemysława Bystrzyckiego oraz liczne archiwalne fotografie obydwojga pisarzy. Wystawie towarzyszyła publikacja "Saga rodu Bystrzyckich" autorstwa Joanny Sztaby i Antoniego Sarkadego z Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Muzeum Historii Miasta Przemyśla znajduje się w kamienicy, która została w roku 1919 kupiona przez dziadka Zofii Bystrzyckiej, i była do lat 50. XX w. własnością rodziny Bystrzyckich.
 
 

Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję